Skip to main content
Search

Имате суха кожа?: Причини и лечение

sukha kozha

Сухата кожа се дължи на това, че епидермисът, най-повърхностният слой на кожата, губи способността си да регулира нивото на влагата. Сухата кожа може да бъде много неприятна, тъй като тенът ви ще придобие червеникав и лющещ се вид, може да чувствате сърбеж и дори може да забележите малки пукнатини по повърхността на кожата. Но какво причинява сухата кожа и как можете да се справите с нея?

Всичко, което трябва да знаете за сухата кожа

Кожата е изградена от множество слоеве. Най-горният слой, епидермисът, е защитна бариера, докато дермата, съдържа съединителната тъкан, космените фоликули и потните жлези. И двата слоя работят заедно, за да поддържат кожата ви хидратирана. Голяма част от водоснабдяването на тялото се съхранява в дермата, докато епидермисът е водоустойчив и помага да се предотврати загубата на вода от тялото.

Кожата има различни липиди, които помагат за поддържането на адекватно ниво на хидратация, както и серия от вещества, които помагат за извличане на влага от въздуха. Епидермисът непрекъснато се обновява, така че старата кожа отстъпва мястото си на по-новата. Въпреки това, когато кожата не е достатъчно влажна, мъртвите кожни клетки могат да се задържат на повърхността, причинявайки сухи петна и запушване на порите.

prichini_za_sukha_kozha.jpg

prichini za sukha kozha

Причини за суха кожа

Ето 10-те най-често срещани причини за суха кожа:

Зимата

Много хора имат суха кожа през зимата. С понижаването на температурите, влажността също намалява, намалявайки способността на кожата ни да задържа влагата с до 25%. Силният вятър, заедно с неблагоприятните метеорологични условия като сняг и дъжд, също могат да повлияят на кожата, причинявайки дразнене, болка и пукнатини. За да се преборите със студа, докато сте навън, уверете се, че винаги имате крем за ръце и балсам за устни в чантата си.

Високи температури

Когато навън е наистина студено, няма нищо по-приятно от това да застанете пред горяща печка или климатик. Въпреки това, горещият сух въздух намалява влагата, което в крайна сметка изсушава кожата ви още повече. Затова се опитайте да поддържате отоплението възможно най-ниско и използвайте таймер, за да го изключите през нощта.

Силни сапуни

Ако използвате почистващ препарат или сапун, който е създаден за много мазна кожа, или ако използвате сапун твърде често, може да премахнете всички липиди, от които кожата ви се нуждае, за да остане хидратирана. Перилният препарат може да има същия ефект. В идеалния случай трябва да изберете нежно почистващо средство, формулирано за суха кожа, да използвате крем за ръце след измиване на ръцете и да изберете перилни препарати, които са предназначени за чувствителна кожа.

Генетика

Всеки човек наследява различни генетични маркери, които могат да повлияят на нивото на хидратация на кожата ни. Генът FLG, например, влияе върху способността на кожата ни да се предпазва от различни фактори на околната среда, като много студено време или слънчева светлина. Той също така определя ефективността на кожната бариера срещу загубата на вода и играе водеща роля в естественото овлажняване на кожата.

Стареене

Подобно на нашите гени, ние не можем да окажем голямо влияние върху стареенето. С годините кожата става по-фина и деликатна, а количеството на естествени мазнини и липиди, които съдържа, значително намалява. Способността ѝ да задържа влагата също намалява, поради което повечето възрастни хора имат много суха кожа. Това може да причини сърбеж, напукване или дори кървене.

Ако имате суха кожа и забележите, че се напуква или се появяват малки рани, трябва да се консултирате с личния си лекар.

Слънчева светлина

Ако се излагате твърде много на слънце, кожата ви може бързо да загуби липидите и влагата си, като придобие сух, люспест вид, белязан от фини линии. Очевидно, ако прекалите с излагането на слънце, може да получите и слънчеви изгаряния, които могат да бъдат много дразнещи или дори болезнени. Най-важното обаче е, че както UVA, така и UVB лъчите могат да причинят рак на кожата, така че е важно да защитавате кожата си през цялата година. Винаги използвайте крем със слънцезащитен крем, дори ако денят е облачен, и избягвайте слънчевите бани в пиковите часове, между 10 сутринта и 2 часа следобед. Ако нямате друг избор, освен да се изложите на слънце, е препоръчително да носите шапка, за да сте по-предпазени.

Горещ душ

С падането на нощта и понижаването на температурата идеята за вземане на гореща вана става все по-примамлива. Въпреки това, колкото и да е релаксиращо, редовното излагане на гореща вода ще изсуши кожата ви, тъй като я лишава от влагата и основните й липиди. Идеалното е да се къпете с хладка вода. Трябва също така да ограничите времето, което прекарвате под душа: не забравяйте, че колкото по-рано приключите, толкова по-добре.

Кожни проблеми

Някои дерматологични проблеми са свързани с много суха кожа. Екземата, например, може да направи кожата ви суха и напукана, да се появят червени петна и да чувствате непрестанен сърбеж. Това заболяване обикновено засяга главно вътрешните и външните области на коленете и лактите, както и шията, ръцете, бузите и/или скалпа. Друг доста често срещан дерматологичен проблем е псориазисът, който се характеризира с появата на сухи, люспести участъци, червеникави или сребристи на цвят. Ако подозирате, че сухата ви кожа се дължи на дерматологичен проблем, трябва да си запазите час при личния си лекар, за да ви обясни какво можете да направите и какви лечения може да предприемете.

Плуването

Поддържането на добра форма и грижата за здравето ви със сигурност е полезно за тялото ви, но не винаги се отразява добре на кожата ви. Хлорът, който се намира в басейните, може да премахне защитния слой от кожата, поради което може да почувствате стягане, придружено от сърбеж. Плуването в морето не е по-добра алтернатива, тъй като солената вода за съжаление има подобен ефект. Изплакването веднага след като приключите с плуването и нанасянето на лосион веднага може да сведе до минимум тези ефекти.

Недостиг на витамини

За да бъде здрава и да изпълнява функциите си правилно, кожата зависи до голяма степен от витамините и минералите които приемаме. Обикновено ги получаваме от диетата, но хората с определени здравословни проблеми или на диети може да се нуждаят от допълнителни добавки. Витамините А и С, както и цинкът, са едни от най-важните хранителни вещества, които могат да повлияят на здравето на кожата ви. Ето защо, ако подозирате, че имате недостиг на витамини, консултирайте се с личния си лекар.

Как да хидратираме сухата кожа

Ако вашата кожа е суха, има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите влошаването на проблема. Избягвайте дългите горещи душове и използвайте хладка вода. Също така е удобно да се прибягва до нежни почистващи продукти, които не съдържат сапун. Ограничете времето, което прекарвате на слънце, а когато го правите, поне носете слънцезащитен крем и се облечете с дреха с  дълъг ръкав и шапка.

По отношение на полезните продукти за суха кожа има някои съставки, които не можете да изпускате от поглед. Хиалуроновата киселина и глицеринът са овлажняващи агенти, което означава, че могат да изтеглят вода от по-дълбоките слоеве на кожата към горните слоеве, така че да останат добре хидратирани.

Искате ли да се научите да разпознавате типовете кожа? Не пропускайте нашата статия за различните типове кожа, за да намерите най-добрите продукти за вас.

ten uscat

Ние отговаряме на всички Ваши въпроси относно ретинола за кожата

Суха кожа на лицето: Причини и лечение

Find My Clear Skin Routine

По-добра ежедневна грижа за кожата и красотата със съвети от експерти.